Swahili, ninajaribu!

Standard

      Anyone reading this who is fluent in Swahili- I know you will laugh at what you are about to read because I have most likely butchered your language a bit. Even if it is rough though, I am truly going to work on learning this language better while I am here in Kenya. But for most of my readers, who have no idea about the Kiswahili language, prepare yourselves to be amazed and awestruck by my Swahili speaking skills! Just call me fluent!

      Ninataka kuongea kiswahili tu. Labda utanisema kwa nini? Kwa sababu najua ninahitaji kujifunza swahili sasa naishi hapa kwa miaka moja. Mosi nolifikiri ni sawa tu- silijaribu sana, silifanya mazuezi sana. Lakini bada ya 2010 nimesema nitajifunza kiswahili vizuri. Halafu naweza kuelewa watu wengi wanapozumgumza. Labda nimeagopa kuongea swahili kwa sababu hawajui ninasema lakini nitajaribu tena na tena tu na ninaomba naweza kuelewa ingine, pole pole. Rafiki ote ninafikiri wanapenda kusiadia na halafu, na siadia sana- nitajua swahili nzuri.

Advertisements

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out / Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out / Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out / Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out / Change )

Connecting to %s